Pokusat ću objasniti ovo što je kraće moguće, kako bi dala jasan odgovor na ovo ne tako jednostavno pitanje.
Jedna stvar je logična na startu, nemamo svi istu potrošnju, jedan prosječan muškarac sigurno ima veću potrošnju od prosječne žene, a da ne gledamo šire, žena koja je fizički neaktivna i jedan sportista koji je vrlo aktivan ne mogu imati istu potrošnju, ako ćemo gledati npr dvije krajnosti.
Kolika će biti naša potrošnja ovisi od niza faktora, starosna dob, metabolizma, aktivnosti itd.
Ukupna dnevna utrošena energija, energija koju tijelo sagorijeva tokom dana sadži tri komponente, bazalni metabolizam, toplinski učinak hrane i aktivnost potrošnje energije.
Od ove tri komponente, bazalni metabolizam igra najveću ulogu, a to je potrošnja u stanju mirovanja, kako bi se održale osnovne vitalne funkcije. U tom stanju sagorite od 60-70% svih kalorija, a ako znamo da mišići imaju svoj udio u tome, onda je logično da osobe koje imaju više mišića, sagore i više kalorija čak i u stanju mirovanja. Mišići su veliki potrošači kalorija, masno tkivo ima manju metaboličku aktivnost od mišičnog tkiva.
E dobro, dakle, kako napredujemo u treningu, a to možemo odrediti jednostavno, kako jačamo i razvijamo snagu, imamo prvi pokazatelj, porasta mišične mase, onda nam je to znak, da možemo i povećati malo unos zdravih namirnica, jer nam se povećala i dnevna potrošnja.
Dakle da zaključimo, ako smo fizički aktivni, treniramo, razvijamo snagu, raste nam mišična masa, onda nema logike da taj razvoj ne podržimo i povećanjem zdravih namirnica, prvenstveno proteina. Inače može doći do stagnacije što nam svakako nije cilj 🙂💪🏼💕